mała firma okiem księgowej

6 wskazówek dla przygotowujących dokumentację do dotacji unijnych

wfirma.pl
Prowadzisz firmę? Wypróbuj księgowość online!

Wpis archiwalny

Mam bardzo mieszane odczucia jeśli chodzi o korzystanie z dotacji.

Jako ekonomistka, uważam, że jest to instrument psujący wolny rynek i w znaczący sposób zaburzający konkurencję. Biurokratyczna otoczka i sztywne schematy powodują, że pieniądze nie są wydawane w optymalny sposób. Obsługa administracyjna projektów pochłania więcej pieniędzy, niż wynikowe inwestycje. Aż chciałoby się powiedzieć, ?niech to państwo działa taniej, zabiera mniej podatków i mniej wtrąca się do biznesu. I niech nam nic nie daje za darmo, przedsiębiorcy sobie poradzą?.

Z drugiej strony, nie sposób zaprzeczyć argumentowi, że dotacje z funduszy unijnych są doskonałą okazją i pomocą do zrealizowania wielu świetnych pomysłów, siłą napędową nowych inwestycji i prowokują przedsiębiorców do kreatywnego myślenia. Jako przedsiębiorca powinieneś stale poszukiwać możliwości stworzenia przewagi konkurencyjnej.

Dotacje mogą być źródłem pozwalającym na jej uzyskanie. Jednak procedury w tym względzie są skomplikowane. Więc jak przygotować dokumentację do dotacji i przy okazji nie zwariować?

1. Kombinuj.

Kreatywne i nowatorskie pomysły mają większą szansę na uzyskanie dofinansowania, więc bądź innowacyjny. Dzięki dodatkowemu zastrzykowi pieniędzy możesz zrealizować pomysły, o których być może boisz się marzyć.

2. Poszerz swoją wiedzę

Im więcej wiesz o dostępnych programach ? tym większa szansa, że dopasujesz któryś ze swoich pomysłów do jednego z dostępnych programów. Albo wybierzesz korzystniejszą opcję.

Gdzie ja szukam wiedzy o dotacjach?

3. Czytaj

Jeśli już wybrałeś program dla siebie, czeka cię dużo czytania. Regulaminy, informatory dla kandydatów, strona www z informacjami dla uczestników. Warto być z nimi na bieżąco, choćby dla tego, żeby nie przegapić istotnych zmian (bo zasady zmieniają się nawet w trakcie trwania projektu).

4. Przyłóż się do pracy

Jeśli sądzisz, że dotacja to ?darmowe? pieniądze ? to jesteś w błędzie. Do przygotowania dokumentacji potrzeba dużo czasu i pracy.

5. Uzbrój się w cierpliwość

Wszystkie procedury trwają, trwają, trwają? Niektóre rzeczy musisz poprawiać kilka razy. Dlaczego? Bo tak! ;)

6. Wyluzuj

Twoje nerwy nic nie pomogą. (Wiem, że się łatwo mówi.) Twój projekt oceniają ludzie. Może się zdarzyć, że inne pomysły spodobają im się bardziej. Ale to nie znaczy, że twój był słaby.

W ostateczności, dobrze napisany biznesplan może być punktem wyjścia do pozyskania innych źródeł finansowania.

Unia Europejska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.