mała firma okiem księgowej

Idzie lato!

wfirma.pl
Potrafisz więcej gdy jesteś online. Wypróbuj za darmo.

Dni są coraz dłuższe i coraz cieplejsze. Słońce zaglądające przez okno przypomina mi jak fajnie byłoby się wybrać na plażę. Poskakać po falach. Popływać na dmuchanym bananie (ha, taka zabawa to prawdziwy hardcore ? jeśli będziesz w tym roku nad Bałtykiem, zafunduj sobie takie ekstremalne przeżycie ? stronę trzeba przewinąć na dół, te atrakcje na górze są, hmmm?, spokojniejsze).

Już teraz w słoneczne dni spędzam sporo czasu na naszej kamienistej, rzecznej plaży. Robimy sobie piknik i brodzimy po wodzie budując wielkie zapory i doki dla statków-patyków. Uwielbiam lato. A ty?

I już nie mogę się doczekać sierpniowego urlopu?

Urlop to fantastyczny wynalazek. Jednak z punktu widzenia przedsiębiorcy wspaniała letnia pogoda i letnie nasilenie urlopów to góra problemów natury formalno-prawnej. Jakich?

Urlopy

Wielu pracowników chce latem wziąć urlop. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza w przypadku osób, które mają dzieci w wieku szkolnym. Wiadomo, wakacje to lipiec i sierpień. I trzeba zorganizować małolatom czas. Nie wspominając o tym, że zabranie dzieciaków na dłuższą wycieczkę w czerwcu lub wrześniu jest raczej niemile widziane przez nauczycieli.

 

I teraz zakład pracy musi sobie poradzić z:

  • wyliczeniem wymiaru urlopu. Pal sześć jeśli masz tylko pełnoetatowych pracowników. Ale jeśli zatrudniasz niepełnoetatowców, którym na dodatek zmieniałeś wymiar czasu pracy w ciągu roku, albo jeśli musisz udzielić pierwszego urlopu młodemu pracownikowi ? to ty, albo twoja kadrowa będziecie musieli przypomnieć sobie dodawanie i mnożenie ułamków.
  • zapewnieniem ciągłości pracy firmy, znalezieniem zastępstwa za wypoczywających pracowników. Tutaj firmy radzą sobie różnie. Jedni zamykają całą firmę na dwa-trzy tygodnie i wysyłają wszystkich pracowników na urlop razem. Inni organizują plan urlopów tak, żeby zawsze tylko część pracowników była na urlopie. Jeszcze inni wspomagają firmę pracownikami tymczasowymi.
  • obliczeniem i wypłatą świadczeń urlopowych.

Upał

Kiedy część twoich pracowników wyleguje się na plaży, inni znoszą upalne dni w pracy. Powinieneś także wiedzieć kiedy musisz zafundować pracownikom klimatyzację, dostarczyć napojów i jak sobie poradzić z nieomal plażowymi strojami w pracy.

Odpowiedzi

Odpowiedzi na większość tych pytań znajdziesz w specjalnym numerze ?Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach. Sezon letni w firmie? . Możesz również pobrać darmowy fragment publikacji dotyczący wyliczania urlopów dla pracowników w niepełnym wymiarze etatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.