mała firma okiem księgowej

4 sekrety prowadzenia firmy, których nauczyłam się z gry Cityville

wfirma.pl
Potrafisz więcej, gdy jesteś online.

Dzień dobry, mam na imię Ola i jestem ?fejsbukoholiczką?. Facebook wciąga, a mnie najbardziej wciąga jedna z rozrywkowych aplikacji tego portalu ? gra Cityville.

Ta gra to typowy zjadacz czasu i wyciągacz pieniędzy. Oparta na prostym schemacie, który funkcjonuje w grach komputerowych przynajmniej od czasu kultowej ?Cywilizacji? (no dobrze, wiem, że jestem dinozaurem. Ta gra chodziła na PC-tach wtedy, gdy najpopularniejszym systemem operacyjnym był MS-DOS. Czyli jakieś 25 lat temu.)

Schemat jest podobny ? dostajesz we władanie mały kawałek wirtualnego świata. I budujesz miasto. Stawiasz domki, rozwijasz biznesy i budynki użyteczności publicznej ? a mieszkańcy mają być syci i zadowoleni.

Dodatkowo w Cityville dodano element społeczny. Współpraca z ?właścicielami? innych miast przyspiesza realizację twoich celów. No właśnie?

 Kupą, mości panowie?

W prawdziwym biznesie jest podobnie. Dobrze mieć znajome firmy, z którymi można prowadzić wspólne przedsięwzięcia. Podobnie jest ze współpracownikami ? dobrze dobrani i chętni do działania, ułatwiają realizację twoich celów.

Jak zjeść słonia?

W grze dostajesz cele do zrealizowania. Podzielone na etapy, które są relatywnie proste do zrealizowania. To całkiem dobre przyzwyczajenie, które warto przenieść do realnego życia. Wyznaczanie kamieni milowych i dzielenie realizacji celu na etapy, pozwala na przymierzenie się nawet do dużych przedsięwzięć. Według tej zasady można nawet zjeść słonia? Jak?  To proste. Po kawałku. :D

Możesz zrobić to co chcesz?

?jeśli tylko poświęcisz swojemu zadaniu wystarczająco dużo uwagi i będziesz cierpliwy. Potrafię wyhodować 300 poletek kukurydzy w grze? No dobra, napisanie 60 artykułów wymaga trochę więcej pracy. Ale zasada jest ta sama. Mojej firmie bardziej opłaca się, jeśli poświęcam czas na pisanie, a nie na klikanie w wirtualne poletka z kukurydzą.

Testuj, poprawiaj, usprawniaj?

Zbudowanie ładnego miasta i jednoczesna realizacja założonych przez twórców gry celów, wymaga podejmowania decyzji, sprawdzania, budowania i burzenia. W swojej firmie również powinieneś poświęcać czas na pracę nad strategią swojej firmy ? nie tylko na pracę w firmie.

Ot, nawet z zabawy ze zwykłym zjadaczem czasu, można wyciągnąć dobre wnioski.

2 komentarze

  1. Odpowiedz.

    Niestety nie grałam w tę grę, ale chyba pora to zmienić i w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym;)

    • Alicja, 17 lutego 2016, 5:22 pm

    Odpowiedz.

    Nawet zabawa może czegoś nauczyć. Trzeba tylko dobrze patrzeć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.