mała firma okiem księgowej

Firma w sieci – czy to możliwe?

Firma w sieci. Prowadzona całkowicie przez Internet, bez wychodzenia z domu. Czy to wreszcie jest możliwe?

Internet nie przestaje mnie zadziwiać, mimo iż korzystam z niego od ponad 20 lat. Pamiętam przaśne, tekstowe interfejsy, pamiętam czasy, gdy informacje wyszukiwało się za pomocą Gophera, o Google jeszcze nikt nie słyszał, www było w powijakach… a za oknami uczelnianego laboratorium pasły się dinozaury 😉 .

Za czasów mojego dorosłego życia Internet spowodował prawdziwą rewolucję, porównywalną z Wielką Rewolucją Przemysłową. Możemy nie wychdząc z domu zajrzeć w dowolne miejsce na świecie, możemy zdobyć wiedzę w zakresie nieporównywalnym do wcześniejszych epok. Możemy pracować zdalnie i prowadzić mobilny tryb życia.

Wiele osób korzysta z tej możliwości. Nie tylko osoby niepełnosprawne i mamy małych dzieci. Także ludzie, którzy chcą pracować z wybranego przez siebie miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności czasochłonnych dojazdów. Introwertycy.  Albo tacy jak ja, którzy wprost niecierpią  biegac po urzędach.

Jeden raz musisz wyjść z domu

Głośne zapowiedzi kolejnych rządów spełzły na niczym. Nie mamy dowodów osobistych z chipami, które umożliwiałby zapisanie w dowodzie podpisu elektronicznego i tym samym powodowały powszechne korzystanie z tych podpisów. Ale prowadząc firmę, od czasu do czasu  – przynajmniej w kontaktach z urzędami i administracją – potrzebujemy złożyć własnoręczny podpis.

Jeśli chcemy  „włąsnoręcznie” się podpisać przez internet potrzebna jest jedna z dwóch rzeczy:

  • płatny podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem, albo
  • darmowy profil zaufany epuap , który na ogół w zupełności wystarcza do kontaktów z urzędami (a reszta świata, całkiem dobrze sobie radzi bez podobnych udogodnień).

 

Przy zakładaniu, któregokolwiek z tych podpisów jeden raz musisz wyjść z domu i pojawić się w miejscu, gdzie uprawnione osoby zweryfikują twoją tożsamość. W przypadku kwalifikowanego certyfikatu są to na ogół sklepy, gdzie podpis można kupić i które mają podpisaną umowę z dostawcą certyfikatu. W przypadku profilu zaufanego epuap, na ogół musisz pofatygować się do Urzędu Gminy, Starostwa, Urzędu Skarbowego lub placówki ZUSu, gdzie urzędnicy sprawdzą, ze ty to ty i klepną, że mozesz się swoim hasłem podpisywać.

Niektóre firmy (np. zatrudniające 5 osób) są zmuszone prawnie do korzystania z tych dobrodziejstw cywilazacji. A tych, którzy nie muszą – zachęcam, zeby jednak rozważyć założenie sobie profilu zaufanego. Mimo  pewnej „toporności” systemu – po prostu ułatwia życie.

 

 

1 komentarz

    • Marek Frąckiewicz, 17 października 2016, 12:06 pm

    Odpowiedz.

    Firma w sieci musi istnieć, a raczej powinna = większe zyski, większy zasięg i większa popularność marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.