mała firma okiem księgowej

Program do prowadzenia magazynu w małej firmie produkcyjnej

wfirma.pl
Potrafisz więcej gdy jesteś online. Wypróbuj za darmo.

Dostałam ostatnio e-mail z pytaniem jaki jest najlepszy program magazynowy dla maleńkiej firmy produkującej biżuterię, jak ujmować w ewidencji zużycie koralików jeśli 100 szt kosztuje np. 1 zł, wytworzenie bransoletki do sprzedania, a potem jej sprzedaż.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeśli prowadzisz PKPiR  nie musisz księgować wszystkiego na kontach. Ostatecznie zalicza się ją do ?księgowości uproszczonej?.

Wersja minimum. Wszystkie zakupy materiałów księgujesz w kolumnie 10 PKPiR  i uznajesz za koszt w miesiącu, w którym je zakupiłaś. Na tej podstawie obliczasz zaliczkę na podatek dochodowy.

Zamykając rok robisz inwentaryzację i korygujesz koszty zakupu materiałów o wartości wykazane w inwentaryzacjach na początku i końcu roku. Na tej podstawie obliczasz koszty uzyskania przychodów w danym roku.

Wersja optimum
-dobre rady: na pojemniku, w którym przechowujesz zakupione materiały przyklej etykietkę, na której napiszesz ? od kogo je kupiłaś, kiedy, nr fakury, ile sztuk i cena jednostkowa netto.  Bardzo ułatwia wycenę inwentaryzacji.

 

Kiedyś byłam w sklepie szewskim, takim, co to fleki do butów i różne metalowe okucia sprzedaje. Pan miał tam taką sprytną wagę. Wrzucał na nią jednego metalowego ?szpejka?, wpisywał, że to jest ?1?, a później sypał z woreczka, a waga mu liczyła ile sztuk ma nasypane.  Może Tobie też coś takiego by się przydało.

Wersja optimum plus, czyli prosty program magazynowy. Może być na przykład moduł magazynowy w serwisie wfirma. (Jak dla mnie taki poziom wystarczy.) Albo coś bardziej rozbudowanego np. Faktura iBiznes Profesjonalna albo Asystent Magazyn.

Wersja maximum. Możesz prowadzić pełny magazyn i rozksięgowywać na konta. Jeśli tak lubisz. (Bo mnie taka zabawa bardzo uspokaja ;) ) Nie zmieni to liczenia kosztów, bo przy PKPiR liczymy je tak, jak podałam w ?wersji minimum?. Ale jak ktoś bardzo pragnie, to przecież wolno mu prowdzić pełną księgowość nawet dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.