mała firma okiem księgowej

Rozszerzenie działalności gospodarczej o produkcję ? księgowanie, inwentaryzacja

wfirma.pl
Potrafisz więcej, gdy jesteś online.

Niedawno otrzymałam ciekawe pytanie od Basi: ?Witam, mam nadzieje, że mi Pani pomoże:) Otóż prowadzę działalność gospodarczą, która zajmuje się tworzeniem stron www, reklama itp.

Chciałabym teraz dopisać pkd i zacząć produkować biżuterię sztuczną (nie jestem vatowcem, nie muszę mieć kasy fiskalnej).

Jakie warunki muszę spełnić i co muszę zrobić, aby wszystko było legalne. Czy wystarczy, że będę prowadziła pkpir tak jak dotychczas? Czy muszę robić inwentaryzację i kiedy??

To wszystko może się wydawać skomplikowane ? ale nie jest. Jeżeli prowadzisz już księgę przychodów i rozchodów, to właściwie niewiele jest do zrobienia. Tak jak napisałaś ? trzeba rozszerzyć działalność gospodarczą, aktualizując wpis do CEIDG.

Zakup materiałów księgujesz w kolumnie 10 księgi, czyli ?Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu?.

Kolumna 11 ?Koszty uboczne?, przeznaczone są na zaksięgowanie dodatkowych kosztów związanych z zakupem materiałów np. ceny transportu.

Inwentaryzację robisz na ostatni dzień roku podatkowego. Więcej o niej piszę w moim Raporcie Specjalnym ?Jak szybko i sprawnie przeprowadzić  zamknięcie roku 2010 w małej firmie?.

Mam nadzieję, że pomogłam :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.