Potrafisz więcej gdy jesteś online. Wypróbuj za darmo.
CEIDG – a co to, u licha, jest?
Jeśli zdążyłeś przyjąć do wiadomości, że działalność gospodarczą rejestruje się, wyrejestrowuje i zawiesza na druku EDG-1 to będziesz zmuszony zmienić swoje przyzwyczajenie. Od 1 lipca 2011 będziesz to robić na druku CEIDG-1.
Zmiana formularza wynika z wprowadzenia nowego systemu prowadzenia ewidencji działalności gospodarczej. Od 1 lipca 2011 roku będzie mieć formę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez ministra gospodarki. Jej zadaniem będzie ewidencjonowanie i udzielanie informacji o przedsiębiorcach – z położeniem nacisku na wykonywanie tego drogą elektroniczną.
Jedno okienko, dwa okienka, trzy…?
Niejednokrotnie utyskiwałam na działanie jednego okienka. No cóż, reforma wprowadzona została. Sukces został odtrąbiony, ktoś może dostał order, a już na pewno premię. Ale rejestracja firmy w „jednym okienku” niewiele różni się, póki co, od rejestracji firmy w czasach przed epoką „jednego okienka”.
Dla tych co nie pamiętają: dawniej firmę rejestrowało się w Urzędzie Gminy, Urzędzie Statystycznym, Urzędzie Skarbowym i ZUSie. Wprowadzenie „jednego okienka” tak naprawdę zmieniło niewiele. Złożenie EDG-1 załatwia rejestrację działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy (Ewidencja Działalności Gospodarczej), Urzędzie Statystycznym (rejestr REGON), w Urzędzie Skarbowym (NIP) oraz rejestrację płatnika składek w ZUS. Dodatkowo musisz pofatygować się do Urzędu Skarbowego aby zadeklarować sposób opodatkowania podatkiem dochodowym i formę prowadzenia księgowości, oraz (czasem do innego US) aby zarejestrować się jako płatnik VAT. EDG-1 rejestruje cię co prawda jako płatnika składek, ale już aby zarejestrować siebie jako osobę ubezpieczoną musisz także odwiedzić oddział ZUS.
Obejrzałam sobie projekt formularza CEIDG-1. W sumie wygląda jak EDG-1, do którego dodano moduły związane z wyborem rodzaju prowadzonej księgowości i form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, oraz moduł z udzielonymi pełnomocnictwami (ale o nim za chwilę).
W kontekście wycieczek do kolejnych „okienek”: I tak pewnie będziesz musiał odwiedzić dwa, albo i trzy okienka. Odpada wizyta w Urzędzie Skarbowym w celu zadeklarowania czy wybierasz Księgę Przychodów i Rozchodów, ryczałt ewidencjonowany czy kartę podatkową, oraz (jeśli akurat możesz wybrać) według jakiej skali będziesz płacił podatek i jak często (miesięcznie czy kwartalnie). Na dzień dzisiejszy ani infolinia ZUS, ani Krajowa Informacja Podatkowa nie odpowiadają na pytanie jak będzie wyglądać rejestracja osoby ubezpieczonej w ZUSie oraz rejestracja e Urzędzie Skarbowym jako płatnik VAT. Panie zapraszają, żeby dzwonić od 1 lipca.
Ale moim zdaniem, że te dwie wycieczki urzędowe i tak trzeba będzie zrobić.
Inne istotne zmiany
Do innych istotnych zmian należy zaliczyć:
- wprowadzenie rejestru pełnomocnictw do Centralnej Ewidencji i Informacji O Działalności Gospodarczej,
- doprecyzowanie przepisów Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej, tak abyś mógł rozpocząć prowadzenie firmy z dniem uzyskania wpisu do CEIDG,
- uelastycznienie przepisów związanych z zawieszeniem działalności gospodarczej (będzie można zawiesić DG na określoną liczbę dni, a nie jak dotychczas miesięcy, oraz będzie można zawiesić jedną działalność a kontynuować inne, np. w formie spółek cywilnych.)
Więcej informacji o projekcie CEIDG znajdziesz:
- na stronach Ministerstwa Gospodarki,
- na eu-go.gov.pl.
Czy jest to krok w dobrą stronę? Zdecydowanie tak. Czy zakładanie firmy będzie jeszcze łatwiejsze? Oby, czego sobie i tobie życzę.
***
Jeśli podobał ci się ten wpis i chcesz czytać podobne informacje, to kliknij „Lubię to” i poleć go swoim znajomym na facebooku.
Dodaj komentarz