mała firma okiem księgowej

Jak założyć firmę? (1)

wfirma.pl
Potrafisz więcej gdy jesteś online. Wypróbuj za darmo.
Nie od dziś wiadomo, że ?kto nie ryzykuje, ten zysków nie ogląda?. I  sporo w tym prawdy. Choć pewnie nie zamiłowanie do ryzyka pcha cię do założenia swojej firmy. Możliwość zarobienia więcej niż na etacie, chęć bycia swoim własnym szefem czy możliwość samorealizacji mogą motywować cię do tego.  Ba, masz genialny pomysł na to, w jaki sposób będziesz zarabiać.

To wszystko super sprawa. Ale trochę przyhamuj. Usiądź spokojnie. Wyjmij zeszyt. Albo załóż odpowiedni folder w komputerze i napisz biznesplan.

Nie myśl, że ?jakoś to będzie?. Taka postawa powoduje, że w znaczący sposób ograniczasz swoje szanse na rozwinięcie swojego przedsiębiorstwa.

?Firmy, które nie posiadają koncepcji działania, biznesplanu, upadają mniej więcej po pierwszym roku działalności.? Artur Jahns, cytat z książki ?Skuteczny Biznesplan?.

Jeżeli nie planujesz starać się o finansowanie zewnętrzne, twój biznesplan może być mniej formalny. Ale sobie będziesz musiał odpowiedzieć na podstawowe pytania. Zrobić badanie rynku. Określić klientów. Przygotować budżet. Powiedzieć co, jak i gdzie będziesz robił. I za co (to jest niesamowicie ważne ? bo pieniądze potrzebne na założenie firmy i jej przetrwanie do czasu, kiedy zacznie zarabiać mogą stanowić istotny problem).

 

I po co ja to wszystko piszę?  Planuję spory cykl artykułów o zakładaniu firmy. Za rękę przeprowadzę cię przez proces planowania i zakładania działalności. Dla zainteresowanych ? podrzucę ciekawe lektury. Podzielę się moimi własnymi doświadczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.